Bohema Pictures

PROCES TWORZENIA FILMU REKLAMOWEGO

Proces produkcji filmowej to często olbrzymie wyzwanie, któremu czoła musi stawić czasem bardzo wiele osób. Podczas przygotowań, nagrań materiałów oraz ich późniejszej obróbce bierze udział kilka lub nawet kilkadziesiąt osób. Oczywiście wszystko zależne jest od pomysłu, stopnia zaawansowania projektu oraz budżetu jaki zostanie wyznaczony na produkcję filmu reklamowego. W jaki sposób realizuje się filmy? – odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

PREPRODUKCJA

Jest to najdłuższy etap pracy nad filmem. Podczas preprodukcji powstaje pomysł, planuje się pracę pod względem technicznym, czyli w jaki sposób ją wykonać oraz jakim sprzętem. Cała produkcja filmu jest niemożliwa bez odpowiednich przygotowań.

1.
Na początku pracy najważniejsza jest szczegółowa analiza zapotrzebowania klienta. Jakiego rodzaju filmu reklamowego, w jakiej stylistyce i gdzie ostatecznie film będzie wyświetlany. Kiedy znany i uzgodniony jest już efekt, który ma przynieść video reklamowe niezbędne jest przemyślenie w jaki sposób efekt ten osiągnąć. Czyli do jakiego odbiorcy chcemy dotrzeć, jak to zrobić oraz jakimi środkami.

2.
Kolejnym punktem tego etapu jest uzgodnienie budżetu na całą produkcję. Jest to bardzo ważna kwestia, która musi zostać jasno określona aby uniknąć dodatkowych i niejasnych kosztów. Na podstawie tych analiz oraz szczegółowych rozmów powstaje brief, w którym zawarte są informacje oraz sam pomysł stylistyczny filmu reklamowego. W przypadku spotu reklamowego niezbędny jest scenariusz filmowy, który jasno przedstawia akcję oraz bohaterów biorących w niej udział.

3.
Ostatnim elementem preprodukcji jest organizacja castingów aktorskich, sprzętu na zdjęcia, wynajem lokacji, zakup materiałów do scenograficznych, kostiumów itp. W tym czasie reżyser, scenarzysta oraz operator pracują z aktorami nad efektem tak aby praca na planie przebiegała sprawniej.

Dzięki prawidłowej preprodukcji realizacja filmu reklamowego staje się możliwa. Dokładna analiza kosztów i grupy docelowej pozwala przewidzieć finalnie ile będzie kosztować reklama. Dzięki temu wiadomo również jakie i na co przeznaczyć środki aby osiągnąć zamierzony efekt.

PRODUKCJA

Czyli po prostu okres zdjęciowy – czas pracy z kamerą na planie filmowym. Najciekawszy etap pracy dla wszystkich artystów pracujących na planie. Najbardziej tajemniczy czas produkcji filmu reklamowego ponieważ to co widać na monitorze podglądowym nie jest jeszcze finalnym efektem wyświetlanym na dużym ekranie po obróbce. Jest to najkrótszy czas pracy nad filmem. Realizacja zdjęć do reklamy trwa najczęściej od 1 do 3 dni zdjęciowych – w zależności od stopnia zaawansowania projektu. Dzień pracy na planie zazwyczaj trwa około 12 godzin, chociaż czasem zdarzają się opóźnienia z powodów technicznych lub poprawek aby efekt był jeszcze lepszy. To pokazuje jak bardzo ważne jest przygotowanie do pracy przed wejściem na plan czyli okres preprodukcji.

POSTPRODUKCJA

Jest to końcowy etap prac nad realizacją filmu reklamowego. Etap pracy nad utworem audio-wizualnym, w którego skład wchodzi: montaż, udźwiękowienie, nagrania lektorskie, kolor korekcja obrazu oraz efekty specjalne. Postprodukcja w przypadku mniej zaawansowanych filmów reklamowych może trwać 7 do 10 dni. W przypadku długich filmów, bądź teledysków gdzie zaplanowana jest duża ilość efektów specjalnych czas ten potrafi wydłużyć się nawet do kilku tygodni. Postprodukcja obrazu to magiczny czas podczas którego można bawić się kolorami oraz efektami, wzbogacać produkcję o nowe pomysły wizualne bądź dźwiękowe. Etap ten to również intensywny czas pracy z klientem czyli omawianie kadrów, kolorów czy efektów, które powstają. Jest to niezbędne aby uniknąć niedomówień oraz dużej ilości poprawek dlatego też rozmowy na bieżąco najlepiej wpływają na końcowy efekt filmu.

COLOR GRADING

Color Grading to nieodłączny element prawidłowej postprodukcji ujęć zaraz po montażu. Odpowiednio dobrana kolorystyka znacząco wpływa na odbiór filmu.

EFEKTY VFX

Efekty Wizualne? Nie ma sprawy. Powiedz tylko czego potrzebujesz żeby uzyskać pożądany przez Ciebie efekt. Dym, flary, maski, green screen – żaden problem.

Odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące produkcji filmów znajdziesz w zakładce FAQ

error: PROSIMY O NIEKOPIOWANIE TREŚCI