Bohema Pictures

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jest to pytanie, na które nie ma jasnej odpowiedzi. Jest to zależne od rodzaju filmu oraz przede wszystkim od pomysłu. Jeden film na przykład produktowy, zrealizowany na białym tle, przez jedną lub dwie osoby będzie kosztować około 1.500-1.800 zł,. Za to spot reklamowy, do którego będzie trzeba zaangażować dwóch lub trzech aktorów, większą ekipę do pracy na planie czyli dźwiękowca, ostrzyciela, make-up, wynająć lokację do nagrań – taka realizacja będzie już kosztować 5.000-10.000 zł. Także jest to pytanie, na które można odpowiedzieć dopiero po rozmowie z klientem, kiedy pozna się jego potrzeby oraz pomysły na realizację.

Produkcja filmu to bardzo skomplikowany proces, który nie jest prostym wyzwaniem aby uzyskać genialny efekt. Na sukces składa się tu wiele czynników ale najważniejszym z nich jest mądre i przemyślane postępowanie. Brak rozmów z klientem lub ekipą niesie za sobą bardzo przykre konsekwencje dla wszystkich twórców filmu. Warto zaznaczyć tutaj, że autorem filmu nie jest tylko reżyser bądź operator tylko grupa ludzi budujących razem wizję i współpracująca razem na dany efekt. Samo nagranie filmu to najmniejszy problem i trwa zdecydowanie najkrócej ze wszystkich etapów przez, które trzeba przejść aby ten film stworzyć. Nagrania trwają zazwyczaj około 2 lub 3 dni ale przygotowania do tych nagrań to zdecydowanie dłuższy proces. Realizacja prostych spotów reklamowych oraz filmów produktowych trwa zazwyczaj około 30 dni. Więcej o etapach produkcji oraz o pracy nad filmem można przeczytać w zakładce OFERTA.

Im więcej informacji tym lepiej. Najważniejsza informacja to rodzaj filmu, stylistyka, budżet oraz termin. Najlepszą metodą komunikacji w przypadku stylistyki są przykładowe filmy, zdjęcia, muzyka. Bardzo częstym problemem jest to, że klient nie do końca wie jak opisać swój pomysł słowami dlatego też zachęcamy do korzystania z takich miejsc jak Pinterest gdzie można znaleźć bardzo dużo ciekawych inspiracji dla prawie każdej branży. Bardzo ważnym aspektem jest również budżet. Często klienci nie chcą na początku rozmawiać o pieniądzach – jest to oczywiście zrozumiałe ale najczęściej brak takiej informacji wywołuje nieporozumienia. Nie raz zdarzają się sytuacje kiedy klient zleca wykonanie filmu np. produktowego, rozmowa i praca nad pomysłem trwa 5 lub 7 dni, celujemy np. w budżet 4000 zł. Wszystko jest już rozpisane i przekazane klientowi do zatwierdzenia, a klient po zobaczeniu wyceny dzwoni z informacją, że myślał bardziej o kwocie 2.000-3.000. Jest to rzecz jak najbardziej normalna, każdy ma inne potrzeby i możliwości ale niestety najczęściej nie jest możliwe zrealizowane tego samego pomysłu z o połowę niższym budżetem. Zachęcamy na starcie do otwartej i szczerej rozmowy, która pozwoli na dopasowanie się finansowo do klienta tak aby budżet był do zaakceptowania oraz sam pomysł również się podobał i był dopasowany do możliwości budżetowych. Proszę pamiętać również o informacji odnośnie deadline’u – terminu, na który mielibyśmy przygotować film. Często również zdarza się, że klient potrzebuje filmu szybko np. na targi lub event. Prosimy od razu o taką informację aby współpraca przebiegła szybciej i spokojnie dla obu stron.

Sprzęt filmowy to temat rzeka. Istnieje bardzo wiele producentów każdej kategorii sprzętowej. Mówiąc w skrócie realizacje Bohema Pictures powstają najczęściej na kamerach z wysokiej lub najwyżej półki cenowej oraz jakościowej. Nisko i średniobudżetowe projekty wykonywane są najczęściej na takich kamerach jak: Bmpcc6K Pro, Ursa 12K, Sony FX6 lub Canon R5C – w zależności od stylu oraz budżetu. Wysokobudżetowe filmy powstają zazwyczaj na kamerze Arri Alexa Mini – profesjonalnej kamerze wykorzystywanej przy produkcjach filmowych i telewizyjnych. Jeśli chodzi o obiektywy to praktycznie wszystko wykonywane jest na obiektywach filmowych, bardzo rzadko fotograficznych – chyba, że budżet jest na tyle niski, że niezbędne jest używanie autofocu’a. Naszym standardem jest również jakość 4K – zazwyczaj wysyłamy skończoną pracę w dwóch formatach czyli FullHD oraz UltraHD 4K – jest to o drugie tyle większa rozdzielczość. Uważamy, że powoli 4K staje się standardem, nawet sam Netflix ma taki standard i zdecydowanie jest to nasza przewaga nad konkurencją.

W zależności od potrzeb oraz budżetu. Jeśli w filmie ma zostać przedstawione bardzo dużo informacji to powinien być to lektor. Jeśli pomysł na reklamę to zaprezentowanie jednego produktu bądź małej serii produktów to możliwe są napisy. Jest to przede wszystkim kwestia estetyki wizualnej aby nie było za dużo napisów i informacji lub też jeśli reklama ma być emitowana w telewizji to lektor jest tak naprawdę nieunikniony aby reklama była zauważona przez odbiorcę – jest to spowodowane tym, że reklamy są najczęściej traktowane jako przerywnik, chwila kiedy można się oderwać od telewizora i sięgają wtedy po telefon lub wychodzą do innego pokoju, więc niemożliwe jest aby informacje do takiej osoby dotarły. Jedyny sposób w tym przypadku to lektor, który prawidłowo przekaże informacje i zapisze się w pamięci.

Są możliwe, a nawet wskazane. Nie zawsze wszystko klientowi musi odpowiadać – każdy ma inne wyczucie estetyczne i drobne poprawki są normą. Wykonujemy do dwóch poprawek w cenie. Czemu do dwóch? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – klienci bardzo często proszą o pojedyńcze poprawki co zajmuje czas ze względu na dodatkowe renderowanie, eksportowanie plików co bardzo często trwa 30-90 minut i jest to czas stracony ponieważ komputer jest za mocno obciążony aby w tym czasie wykonywać również inne zadania. Jeśli potrzebne jest kilka poprawek to prosimy usiąść, pomyśleć, rozpisać i wysłać informacje co poprawić. Dzięki temu nikt nie traci czasu i wszystko jest wiadome. Poprawki wykonujemy zazwyczaj w ciągu 2-3 dni.

Prawa Autorskie są to prawa twórców do dzieła czyli mają oni prawo podpisać się pod nim, że go wykonali np. na stronie, w portfolio. Nie możliwe jest przeniesienie praw autorskich ponieważ nie da się zmienić autora pracy – wynika to z ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. W przypadku praw majątkowych oczywiście przeniesienie ich jest możliwe i zawsze to robimy lub udzielamy licencji na dożywotnie użytkowanie lub na określony czas np. rok lub dwa. Prawa majątkowe służą do czerpania zysków z materiału, a prawa autorskie do wyznaczenia kto dany utwór wykonał, a sam autor nie musi podpisywać się pod dziełem, lecz praw tych nie jest w stanie przenieść na inną osobę.

Zdarza się, że w przypadku prostego filmu np. video-relacji realizuje takie video jedna osoba – operator. Bardzo często również sama go montuje. W tym przypadku nie ma potrzeby angażować więcej osób w takie przedsięwzięcie. W przypadku prostym reklam najczęściej są to 2-3 osoby współpracujące ze sobą. Większe projekty np. spoty reklamowe często realizują większe ekipy filmowe np. 5-10 osób. Najczęściej jednak jest to od 2 do 7 osób. 

Jest to zależne od potrzeb firmy/producenta/marki. Jeśli klient chciałby zwiększyć świadomość swojej firmy wśród konsumentów to prawdopodobnie lepszym wyborem będzie spot reklamowy. Ma on na celu przede wszystkim zwiększenie zasięgu marki, spowodować, że zostanie ona zapamiętana. Film produktowy służy bardziej do prezentacji konkretnego produktu bądź serii produktów. Oczywiście można zrobić spot reklamowy z udziałem produktów – najczęściej się tak również robi ale nie grają one głównej roli w reklamie. Film produktowy przedstawia produkt, jego właściwości. Oczywiście dodatkowo wpływa na zwiększenie świadomości marki ale nie jest to główny cel filmu produktowego – jego główne zadanie to zwrócenie uwagi na produkt tak aby klient stojąc w sklepie wybrał go spośród innych produktów na półce. Więcej o rodzajach reklam można przeczytać w zakładce OFERTA

Zaczynamy zawsze od rozmowy, ustalenia potrzeb i stylistyki filmu. Następnie staramy się określić budżet. Jeśli kwota jest zaakceptowana przez klienta to podpisujemy umowę o dzieło – najprostsza umowa, która nie obciąża klienta dodatkowymi kosztami tak jak na przykład umowa zlecenie. W kolejnym etapie przekazujemy nasze pomysły – najczęściej wysyłamy dokument pdf, na którym są kategorie takie jak: format obrazu, stylistyka, kolory, tematyka, przykładowe zdjęcia scenograficzne, rekwizyty itp. Po akceptacji realizujemy film. Jak postprodukcja dobiega końca wysyłamy film w wersji demo lub zdjęcia tak aby na bieżąco móc modyfikować np. kolory jeśli klient stwierdzi, że są za mocne lub za blade. Pod koniec pracy wystawiamy fakturę proforma, po opłaceniu faktury rozliczamy się z całej pracy i wysyłamy wszystkie przygotowane filmy. Jeśli potrzebne są dodatkowe poprawki to wykonujemy je zazwyczaj w ciągu 2-3 dni i odsyłamy do klienta.

error: PROSIMY O NIEKOPIOWANIE TREŚCI