Bohema Pictures

PROCES TWORZENIA FILMU

Proces produkcji filmowej to często olbrzymie wyzwanie, któremu czoła musi stawić czasem bardzo wiele osób. Podczas przygotowań, nagrań materiałów oraz ich późniejszej obróbce bierze udział kilka lub nawet kilkadziesiąt osób. Oczywiście wszystko zależne jest od pomysłu, stopnia zaawansowania projektu oraz budżetu jaki zostanie wyznaczony na produkcję filmu. W jaki sposób realizuje się filmy? – odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

PREPRODUKCJA

Jest to najdłuższy etap pracy nad filmem. Podczas preprodukcji powstaje pomysł, planuje się pracę pod względem technicznym, czyli w jaki sposób ją wykonać oraz jakim sprzętem. Cała produkcja filmu jest niemożliwa bez odpowiednich przygotowań. Na początku pracy najważniejsza jest szczegółowa analiza czego dokładnie potrzebuje klient – jakiego filmu, w jakiej stylistyce i gdzie ostatecznie film będzie wyświetlany. Kiedy znany i uzgodniony jest już efekt, który ma przynieść film niezbędne jest przemyślenie w jaki sposób efekt ten osiągnąć, czyli do jakiego odbiorcy chcemy dotrzeć, jak to zrobić oraz jakimi środkami. Kolejnym punktem tego etapu jest uzgodnienie budżetu na całą produkcję – jest to bardzo ważny punkt, który musi zostać jasno określony aby uniknąć dodatkowych i niejasnych kosztów. Na podstawie tych analiz oraz szczegółowych rozmów powstaje brief ewentualnie moodboard, w którym zawarte są wszystkie zebrane informacje oraz sam pomysł stylistyczny filmu. W przypadku spotu reklamowego niezbędny jest scenariusz filmowy, który jasno przedstawia akcję oraz bohaterów biorących w niej udział. Ostatnim elementem preprodukcji jest organizacja castingów aktorskich, rezerwacja sprzętu na zdjęcia, wynajem potrzebnych lokacji, zakup materiałów do scenograficznych, kostiumów i wszystkich rzeczy, które zostały wcześniej zaplanowane. W tym czasie reżyser, scenarzysta oraz operator pracują z aktorami nad efektem tak aby praca na planie przebiegała sprawniej. Dzięki prawidłowej preprodukcji realizacja filmu staje się możliwa, a dokładna analiza kosztów i grupy docelowej pozwala przewidzieć ile finalnie będzie kosztować cała praca oraz jakie i na co przeznaczyć środki aby osiągnąć zamierzony efekt.

PRODUKCJA

Czyli po prostu okres zdjęciowy – czas pracy z kamerą na planie filmowym. Najciekawszy etap pracy dla wszystkich artystów pracujących na planie. Najbardziej tajemniczy czas produkcji filmu ponieważ to co widać na monitorze podglądowym nie jest jeszcze finalnym efektem wyświetlanym na dużym ekranie po obróbce. Jest to najkrótszy czas pracy nad filmem. Realizacja zdjęć do reklamy trwa najczęściej od 1 do 3 dni zdjęciowych – w zależności od stopnia zaawansowania projektu. Dzień pracy na planie zazwyczaj trwa około 12 godzin, chociaż bardzo często zdarzają się opóźnienia z powodów technicznych lub poprawek aby efekt był jeszcze lepszy. To pokazuje jak bardzo ważne jest przygotowanie do pracy przed wejściem na plan czyli okres preprodukcji.

POSTPRODUKCJA

Jest to końcowy etap prac nad realizacją utworu audiowizualnego. Etap pracy nad filmem, w którego skład wchodzi: montaż, udźwiękowienie, nagrania lektorskie, kolor korekcja obrazu oraz efekty specjalne. Postprodukcja w przypadku mniej zaawansowanych filmów może trwać 7 do 10 dni. w przypadku długich filmów, reklam bądź teledysków gdzie zaplanowana jest duża ilość efektów specjalnych czas ten potrafi wydłużyć się nawet do miesiąca. Postprodukcja obrazu to magiczny czas podczas którego można bawić się kolorami oraz efektami, wzbogacać produkcję o nowe pomysły wizualne bądź dźwiękowe. Etap ten to również intensywny czas pracy z klientem czyli omawianie kadrów, kolorów czy efektów, które powstają – jest to niezbędne aby uniknąć niedomówień oraz dużej ilości poprawek dlatego też rozmowy na bieżąco najlepiej wpływają na końcowy efekt.

COLOR GRADING

Color Grading to nieodłączny element prawidłowej post produkcji ujęć zaraz po montażu. Kolorystyka znacząco wpływa na odbiór filmu.

EFEKTY VFX

Efekty? Nie ma sprawy. Powiedz tylko czego potrzebujesz żeby uzyskać pożądany przez Ciebie efekt w Twoim Video. Dym, światło, flary, maski, green screen – żaden problem.

Odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące produkcji filmów znajdziesz w zakładce FAQ

error: PROSIMY O NIEKOPIOWANIE TREŚCI